Adam Rajnoha

webový kodér, hacker, pekař, táta

Jak fungují mapy dopravního provozu

30.08.2021

Dnes je možné různým způsobem zjistit stav na silnici. Dřív se lidé spoléhali na Rádio, kam volali jiní řidiči a nahlašovali nehody. V dnešní době se ale čím dál víc lidí spoléhá na mobilní aplikace. Ať už se podíváte do Google Map nebo používáte známý Waze, máte aktuální přehled o dopravních uzavírkách, nehodách ale i běžných zácpách a průjezdnosti silnic.

Nehody, uzavírky a zkrátka všechny změny na silnichích, které jsou pod správou nějaké instituce (policie u nehod, správa silnic v případě oprav atd.) spadají pod jejich správu a informace o nich veřejně sdílí. Tyto informace pak přebírá Google a další do svých map, aby byly vždy aktuální. Ale hustota provozu, zácpy a jiné přirozené jevy na silnici se do map dostávají jinak.

Dlouhou dobu nikdo nevěděl, kde se tato data v Google mapách berou, pravda ale je taková, že Google koupil před několika lety Waze a informace od uživatelů (jejich polohu a rychlost pohybu, podle které vypočítá kolonu) přebíral odsud. Později k tomu přidal data z telefonů s Androidem, které mají povolené lokační služby a taky data z telefonů s používanými Google Mapami.

To znamená, že pokud máte telefon nastavený tak jak je a využíváte běžné služby GPS a map, přispíváte do informací provozu. Což je v podstatě dobrá věc pro komunitu řidičů, kdyby jen službu neprovozoval Google a tyto údaje nepřidával ke všem ostatním o svých uživatelích pro profilaci reklam a kumulaci dat.

Je možné ovšem využít těchto aktuálních a praktických informací, aniž bychom sami s Google sdíleli svou polohu: Můžeme si otevřít mapy s vyplou GPS (a wifi), můžeme si také místo aplikace Maps otevřít v prohlížeči maps.google.com a podívat se na dopravu tam, jelikož v prohlížeči Google taky polohu nesleduje, pokud to explicitně nepovolíte no anebo se na mapy od googlu podívat ještě doma před odjezdem na počítači, jakkoliv anonymně je vám pohodlné :) Získáte tak info, kudy jet a neztrácet čas, bez nutnosti sami o sobě sdílet, kudy, kam a jak dlouhou jedete.