Mám zase chuť povídat o bezpečnosti a soukromí, to znamená #SABVOS no.2.
-
Pošta & OpSec Na poště (aspoň u nás) mají na přepážkách trezory na větší bankovky. Bohužel jsou umístěné tak, že se zaměstnanci jen otočí na židli k PIN kódu, kterej je v úrovni pultíku, kde si předáváte věci, a tak se na něj přirozeně díváte, i když nechcete. Pěkně ironicky mi u toho zadávání paní povídá, jak si tam ani nemůžou otevřít okno, kvůli bezpečnosti.
-
Číslo karty není správně Jak formulář pro zadávání čísla karty pozná, že jsem ho napsal špatně, ještě, než to odešlu? Nemusíte se bát, číslo se nikam neposílá na pozadí dřív, než celý formulář vyplníte. Jednoduše se po vyplnění onoho políčka jen provede matematická rovnice. Čísla všech (debetních i kreditních) karet jsou vytvořena tak, aby součet všech sudých číslic a dvojnásobek lichých číslic byl dělitelný deseti. (pokud je dvojnásobek dvojciferný, sčítá se jako dvě jednotlivé číslice). Zkuste si to u svojí. Mimo to jsou pak definované začáteční číslice nebo dvojce, které jsou garantované pro vydavatele (Visa, AmEx..) a potom pro jednotlivé banky.
-
Jak se zdolává PIN kód na dveřích beze stop Nedávno se docela zlevnily termální kamery. Na trhu existují i takové, které fungují na několik desítek metrů s velkou citlivostí a dají se koupit do čtyř cifer. S takovou kamerou na druhé straně ulice, mířící na zabezpečený vstup do budovy, získáte po příchodu zaměstnance a jeho zadání hesla prstem, klidně i celou minutu tepelné mapy v záběru kamery. Díky citlivosti si poradíte i s pořadím. Praktickou radou pro takové zadávací panely pro vás je panel po zadání celý dlaní"pohladit", čímž smažete tepelnou mapu. Alternativou je použít rukavice.
-
V jedné české nejmenované bance, kde se používá separátní mobilní aplikace k přihlašování a podepisování dokumentů, mi při podpisu běžného účtu a nastavování pracovnice doporučila, abych si pro jednoduchost nastavil stejné heslo do tohoto app klíče a do Internetového bankovnictví :) Čímž by smysl klíče skoro zcela ztratil význam.