Adam Rajnoha

webový kodér, hacker, pekař, táta | adam@rajnoha.com

Anatolek se učí fotit s kompaktem, Jeroušek je v obraze a obraz krajiny za oknem je jak z pohádky ❤️

+ Přidat komentář0

To, že už se na Hlubokém cítím opravdu doma se projevuje tím, že jsem se zase dostal zpátky k pečení!

Včera jsem dělal croissanty (foto 2 v předchozím příspěvku), pro Terezu s Anatolem v bezmléčné verzi, a tak nakonec byly rovnou vegan. Musím říct, že jsou povedený, jen 6 ingrediencí, pomalý kynutí přes noc, trojté překládání a křupavá snídaně je na světě. Objevili jsme od firmy Naturli veganské máslo - bloček stojí stejně, jak Madeta, akorát je bio, není v něm nic špatného a opravdu dodá máslovou chuť i vůni. Stěžoval jsem si totiž, že se mi teď těžko tvoří pečené dobroty, u kterých máslo hraje velkou roli, a s tímhle Organic Vegan Blockem se to povedlo!

+ Přidat komentář0

Jo, už fungujeme (:

+ Přidat komentář0

Terezka večer pouští Anatolkovi po přečtení pohádky občas i poslouchací, dneska jsme měli Werichovu Horkou jehlu, to je panečku čeština! 💛

+ Přidat komentář0

+ Přidat komentář0

Je půlka září, ale všude kolem je listopad. Poslouchám Listolet a vnímám, že nutně potřebuju ten podzimní klid a rovnováhu, která je tak správná. Jednou nohou zatepluju a dávám dohromady domek, druhou jsem s rodinou v kočovném přechodišti, třetí nohou nějak pracuju a tou poslední už jen plácám za sebou.

Těším se na šípky, na jabka a hrušky ze zahrady, na ořechy, na vůni skořice, na zpomalení. Na to, až budem s klukama a Terezkou jen tak chodit lesem a budovat novou komunitu.

Chybí mi psaní, prostor pro ohlídnutí se, poslední týdny jsem jel jen vpřed, bez zrdcátek. Ani tady už nic nesdílím (Zamysleli jste se někdy nad slovem trousit ?)

Podzim je pro mě období, kdy se rád vracím k sobě. Okolnosti jsou vždycky jinačí, ale směr stejnej. A kam ukazuje váš kompas?

+ Přidat komentář0

London Bridge is down.

+ Přidat komentář0

Myslel jsem si, že v roce 2022 je jedno, jakou banku si člověk v ČR pro běžný účet vybere. Že je vesměs vše zdarma, každý má appku, možná někdo vybírá všude zdarma a někdo ne.

O to víc jsem byl v šoku, jak pozadu Komerčka je.

  • trvalá změna limitů je možná pouze na pobočce

  • normální odchozí platba stojí 6 korun, zdarma je jen vrámci účtu, co stojí 39,- měsíčně

  • aktuální ceník k dnešnímu dni je PDFko se 42 stranami

  • mimo plošně zavedené okamžité platby nabízí při zadávání možnost Expresní, která je zpoplatněná a nedává běžně vůbec smysl

  • v mobilní aplikaci se zůstatek nemění až do řádného zaúčtování všech plateb, skutečně aktuální zůstatek jsem našel jen v IB, ale nikdy nejde vidět jako hlavní

  • v copy používají například "odeslat k vyřízení" místo normálního "zaplatit", rétorika stylu "páni bankéři mají vždy konečné slovo"

  • princip mateřské pobočky a přiděleného bankéře, se kterým si mám nejprve zařídit schůzku k vyřízení mých požadavků

Za svůj život jsem vystřídal KB (2x), spořku, monetu, mbank, equabank a airbank.

Nejlíp se mi teda osobně pracuje a bankuje s AirBank. Mimo to, že všechny předchozí body mají vyřešené, hlavní pro mě je pocit, že cokoliv potřebuji, není to problém zařídit, a to rychle. Třeba malý spotřebák jsem doslova celý dělal z mobilu a trvalo to 4 minuty, než jsem měl peníze k dispozici.

Holt, asi jako DJ a Wolt

+ Přidat komentář0

+ Přidat komentář0

Mám zase chuť povídat o bezpečnosti a soukromí, to znamená #SABVOS no.2.

  1. Pošta & OpSec Na poště (aspoň u nás) mají na přepážkách trezory na větší bankovky. Bohužel jsou umístěné tak, že se zaměstnanci jen otočí na židli k PIN kódu, kterej je v úrovni pultíku, kde si předáváte věci, a tak se na něj přirozeně díváte, i když nechcete. Pěkně ironicky mi u toho zadávání paní povídá, jak si tam ani nemůžou otevřít okno, kvůli bezpečnosti.

  2. Číslo karty není správně Jak formulář pro zadávání čísla karty pozná, že jsem ho napsal špatně, ještě, než to odešlu? Nemusíte se bát, číslo se nikam neposílá na pozadí dřív, než celý formulář vyplníte. Jednoduše se po vyplnění onoho políčka jen provede matematická rovnice. Čísla všech (debetních i kreditních) karet jsou vytvořena tak, aby součet všech sudých číslic a dvojnásobek lichých číslic byl dělitelný deseti. (pokud je dvojnásobek dvojciferný, sčítá se jako dvě jednotlivé číslice). Zkuste si to u svojí. Mimo to jsou pak definované začáteční číslice nebo dvojce, které jsou garantované pro vydavatele (Visa, AmEx..) a potom pro jednotlivé banky.

  3. Jak se zdolává PIN kód na dveřích beze stop Nedávno se docela zlevnily termální kamery. Na trhu existují i takové, které fungují na několik desítek metrů s velkou citlivostí a dají se koupit do čtyř cifer. S takovou kamerou na druhé straně ulice, mířící na zabezpečený vstup do budovy, získáte po příchodu zaměstnance a jeho zadání hesla prstem, klidně i celou minutu tepelné mapy v záběru kamery. Díky citlivosti si poradíte i s pořadím. Praktickou radou pro takové zadávací panely pro vás je panel po zadání celý dlaní"pohladit", čímž smažete tepelnou mapu. Alternativou je použít rukavice.

  4. V jedné české nejmenované bance, kde se používá separátní mobilní aplikace k přihlašování a podepisování dokumentů, mi při podpisu běžného účtu a nastavování pracovnice doporučila, abych si pro jednoduchost nastavil stejné heslo do tohoto app klíče a do Internetového bankovnictví :) Čímž by smysl klíče skoro zcela ztratil význam.

+ Přidat komentář0