Adam Rajnoha

webový kodér, hacker, pekař, táta | adam@rajnoha.com

Hacking. Tohle slovo díky médiím nabralo odér kriminality, a je to škoda. Hack je totiž vesměs všechno, kde aplikujeme hravou vychytralost. Právě tahle definice od Richarda Stallmana se mi líbí nejvíc. "Playful cleverness" se netýká jen technologií. Třeba dneska jsme zkoušeli novou digitální váhu na kafe, ale snese jen 500g a skleněný V60 filtr by spolu s dolní nádobou a kávou už hranici překonal. Tak jsme to hacknuli pomocí lega a nechali na váhu jen kapat :)

A právě hacking u kódování webovek je něco, kde se nám, lidem z IT, dostává kreativního vyjádření. Hledáme chytrý neotřelý řešení tam, kde se to jeví, že to nejde. Klidně bych se i ozval na inzerát, kde hledaj CSS hackera!

+ Add comment0

Anatolek se učí fotit s kompaktem, Jeroušek je v obraze a obraz krajiny za oknem je jak z pohádky ❤️

+ Add comment0

To, že už se na Hlubokém cítím opravdu doma se projevuje tím, že jsem se zase dostal zpátky k pečení!

Včera jsem dělal croissanty (foto 2 v předchozím příspěvku), pro Terezu s Anatolem v bezmléčné verzi, a tak nakonec byly rovnou vegan. Musím říct, že jsou povedený, jen 6 ingrediencí, pomalý kynutí přes noc, trojté překládání a křupavá snídaně je na světě. Objevili jsme od firmy Naturli veganské máslo - bloček stojí stejně, jak Madeta, akorát je bio, není v něm nic špatného a opravdu dodá máslovou chuť i vůni. Stěžoval jsem si totiž, že se mi teď těžko tvoří pečené dobroty, u kterých máslo hraje velkou roli, a s tímhle Organic Vegan Blockem se to povedlo!

+ Add comment0

Jo, už fungujeme (:

+ Add comment0

Terezka večer pouští Anatolkovi po přečtení pohádky občas i poslouchací, dneska jsme měli Werichovu Horkou jehlu, to je panečku čeština! 💛

+ Add comment0

+ Add comment0

Je půlka září, ale všude kolem je listopad. Poslouchám Listolet a vnímám, že nutně potřebuju ten podzimní klid a rovnováhu, která je tak správná. Jednou nohou zatepluju a dávám dohromady domek, druhou jsem s rodinou v kočovném přechodišti, třetí nohou nějak pracuju a tou poslední už jen plácám za sebou.

Těším se na šípky, na jabka a hrušky ze zahrady, na ořechy, na vůni skořice, na zpomalení. Na to, až budem s klukama a Terezkou jen tak chodit lesem a budovat novou komunitu.

Chybí mi psaní, prostor pro ohlídnutí se, poslední týdny jsem jel jen vpřed, bez zrdcátek. Ani tady už nic nesdílím (Zamysleli jste se někdy nad slovem trousit ?)

Podzim je pro mě období, kdy se rád vracím k sobě. Okolnosti jsou vždycky jinačí, ale směr stejnej. A kam ukazuje váš kompas?

+ Add comment0

London Bridge is down.

+ Add comment0

Myslel jsem si, že v roce 2022 je jedno, jakou banku si člověk v ČR pro běžný účet vybere. Že je vesměs vše zdarma, každý má appku, možná někdo vybírá všude zdarma a někdo ne.

O to víc jsem byl v šoku, jak pozadu Komerčka je.

  • trvalá změna limitů je možná pouze na pobočce

  • normální odchozí platba stojí 6 korun, zdarma je jen vrámci účtu, co stojí 39,- měsíčně

  • aktuální ceník k dnešnímu dni je PDFko se 42 stranami

  • mimo plošně zavedené okamžité platby nabízí při zadávání možnost Expresní, která je zpoplatněná a nedává běžně vůbec smysl

  • v mobilní aplikaci se zůstatek nemění až do řádného zaúčtování všech plateb, skutečně aktuální zůstatek jsem našel jen v IB, ale nikdy nejde vidět jako hlavní

  • v copy používají například "odeslat k vyřízení" místo normálního "zaplatit", rétorika stylu "páni bankéři mají vždy konečné slovo"

  • princip mateřské pobočky a přiděleného bankéře, se kterým si mám nejprve zařídit schůzku k vyřízení mých požadavků

Za svůj život jsem vystřídal KB (2x), spořku, monetu, mbank, equabank a airbank.

Nejlíp se mi teda osobně pracuje a bankuje s AirBank. Mimo to, že všechny předchozí body mají vyřešené, hlavní pro mě je pocit, že cokoliv potřebuji, není to problém zařídit, a to rychle. Třeba malý spotřebák jsem doslova celý dělal z mobilu a trvalo to 4 minuty, než jsem měl peníze k dispozici.

Holt, asi jako DJ a Wolt

+ Add comment0

+ Add comment0