Adam Rajnoha

webový kodér, hacker, pekař, táta

Croissanty

Ingredience

Postup

  1. Smícháme vlažné mléko s panelou(/cukrem) a droždím, necháme vzejít na teplém místě. Až bude kvásek hezky nabublaný, smícháme ho s moukou, solí a vypracujeme hladké těsto. Ideální je robot, ale ten já nemám a hnětením v ruce jsem dosáhl skvělého výsledku.

  2. Na pomoučněném válu pokračujeme s hnětením, postupně přidáváme lehce mouku, aby těsto bylo hladké a lehce lepivé. Vyválíme obdelník tlustý asi 2cm a ve fólii jej necháme zabalený 1 hodinu v lednici vychladit.

  3. Zhruba v půlce času chlazení těsta si mezi 2 pečícími papíry válečkem vyválíme blok másla do velikosti chlazeného těsta. Dáme pak také chladit (nechal jsem zabalené v tom pečícím papíře) na 25 minut.

  4. Na pomoučněný vál vybalíme těsto a rozválíme si ho na dvojnásobnou velikost, do středu dáme uhlopříčně máslo a zabalíme jej ze všech stran jako obálku. Poté těsto (s máslem uvnitř) rozválíme na velký obdelník (u mě lehce větší než můj 33cm váleček). Nechceme válečkem moc tlačit. Těsto oprášíme, přeložíme na třetiny a ve fólii necháme 1 hodinu chladit. (Já fólii měnil, protože už nedržela dobře).

  5. Teď to budeme opakovat tzn. Rozválíme, poprášíme moukou, přeložíme na třetiny na dáme do fólie chladit na 1 hodinu. Kitchenette doporučuje celkově 3x zopakovat (mě stačilo dvakrát). Po posledním cyklu necháme chladit 6-8 hodin (ideálně si připravit těsto večer a finále si nechat na ráno a rovnou je posnídat) a poté rozválíme na dlouhý pás úzký 20-25cm. Pomocí nože (já použil vlnitý kráječ na pizzu) jej nakrájíme na trojúhelníky(moje základna měla asi 6cm) a ve středu základny nařízneme cca 2cm. Právě od základny rolujeme nahoru ke špičce a prstama si pomáháme se zahnutým tvarem.

  6. Narolované croissanty pokládáme na plech vyložený pečícím papírem a potřeme každý rozšlehaným vejcem s 1 lžící vody. Necháme vše kynout na teplném místě 1 a půl hodiny. Velice opatrně s kynutím v nahřáté troubě - já si ji horkovzduchem nahřál na nejmenších 50 stupňů a pak nechal chvíli otevřená dvířka a rukou jsem zkoušel, zda není moc teplá.

  7. Předehřejeme troubu na 200 stupňů - horkovzduch (důležité), croissanty znovu potřeme vejcem a pečeme 10 minut. Poté otočíme plech a pečeme dalších 8-10 minut podle barvy. Chladíme na mřížce.

Recept od naší oblíbené Kitchenette, jen snížené ingredience na 1 plech (9 menších croissantů) a místy rozepsáno víc polopatě :)