Adam Rajnoha

táta, hacker, webař, minimalista, příležitostný pekař

Tření a lpění

28-03-2025

Už tolikrát jsem se snažil poslouchat audioknihy. Příjdou mi ale prachsprostě drahé. Nedává mi smysl, jako klukovi od klávesnice, aby audiostopa mluveného slova stála tolik, co tištěná kniha. Ta má přece o chlup víc nějaké reálnosti, hmatatelnosti.

A tak jsem si je pouštěl různě z youtube nebo audioserverů. Na tom bylo naprd, že si to nepamatovalo, kde jsem skončil (na audio poslech z youtube používám jiné poskytovatele, abych mohl zhasnout display a mít jen zvuk), a tak se nevyhnutelně, dřív nebo později stalo, že jsem se na tu danou audioknížku vykašlal, protože jsem nenašel, odkud pokračovat a doslova jsem nesnášel přeposlouchávat pasáže znovu. Chvíli mi vydrželo dělat si před přerušením screenshot, ale stejně, posouvat pak na malém displayi telefonu posuvník času několikahodinové nahrávky je fakt nepříjemná věc.

No a tak jsem to vzdal. Bylo tam moc kongitivního tření. Moc drobné starosti. To jsou z hlediska designu ty "little things" o kterých lidé ví, ale vlastně si je neuvědomují. Je to ta uživatelská přívětivost. A je mi jasný, že kdybych používal nějakou oficiální aplikaci jako Audiotéka nebo Audible, měl bych větší tendenci ty knížky doposlechnout. Proto si lidé pomáhají drobnostmi jako nachystat si oblečení do posilovny už večer ke dveřím, aby mi ráno fakt nestálo rozhodování lenosti v cestě - protože jednak už tam ty věci mám a druhak jsem pro ten odchod cvičit něco už udělal, tak se svezu snáz na tom momentu.

Ale taky mi došlo, že toto jde využít i opačně. Místo toho jít naproti dobrým návykům může člověk stejně dobře sám pro sebe cíleně zkomplikovat ty negativní. Pokud mi vadí, kolik času nechtěně spálím na telefonu v Instagramu nebo na Redditu, ale zároveň nechci být radikální natolik, abych si to úplně odstranil, protože přecijen v tom vidím i nějakou hodnotu, můžu si jen smazat ty aplikace a přihlašovat se přes web, v prohlížeči. Všechny sociální sítě a další aplikace tohle umožňují (většina z nich je jen hybrid webappky), ale zároveň to není tak sexy rozhraní, trvá to dýl, nevypadá to tak dobře a hlavně, není to optimalizované tak dobře, jako nativní aplikace.

A to znamená, že si i nadále můžu ten obsah zkouknout nebo tvořit vlastní, ale bude to o fous nepříjemnější. A fakt to funguje stejně, jako ty pozitivní mikrokroky, že si člověk řekně "Ále, nemám tohle teď za potřebí, nechci čekat, až se to načte". A o to pravděpodobněji se nám nebude chtít se s tím v tom prohlížeči štvát, až to nebudem možná používat v telefonu vůbec krom vyhledání otevíračky podniku, který nemá web, jen sítě.

#tech, #život