Soukromí na sítích – nejde o to, co sdílíte

16.02.2021

Plno lidí používá argument, že všechny fotky, které na Instagramu sdílí, jsou veřejné, takže snad jen s výjimkou zpráv jsou v pořádku s tím, že je “sledují”.

Jenže běžný člověk má často mylnou představu o tom, jak sítě fungují. Pořád se ve zprávách mluví o datech – velké firmy prodávají data, získávají od uživatelů data, “těží” data apod. A tato data nejsou obsah, který na sítě nahráváte. Dávno ne. Kdyby Instagram vydělával tím, že by inzerenti mohli cílit na uživatele jen podle jejich fotek na profilu, nikdy by neměl důvod být populární.

To, jaké fotografie publikujete, je sice důležité pro profilaci v databázi, ale je to především sledování vaší pozornosti, které se monetizuje – u které fotky se zastavíte na delší chvíli, které komentáře se vám líbí, z jakého profilu jste se proklikli na další, v jaké časy si tu aplikaci otevřete, jestli jste u toho v pohybu nebo ležíte, jak dlouho píšete popisek; všechno tohle jsou ukazatele, které určují dobré údaje pro lepší cílení reklamy. Čím větší možnost interakce a bodů, které lze sledovat, tím snazší je u člověka najít místo, na které se zaměřit, aby inzerent úspěšně prodal.

Je to totiž spokojený inzerent v zisku, který pohání kolo.