Ztráta soukromí jako vedlejší efekt parkovacích zón ve městech

27.10.2020

Čím dál víc českých velkých měst zavádí, minimálně v centru, parkovací zóny. Účelem má být regulace stání, která má upřednostňovat lidi bydlící v konkrétní oblasti. Například v Brně si člověk zřídí oprávnění k místu trvalého pobytu a v této a okolních oblastech může parkovat.

Zprvu bych chtěl říct, že situace v Brně lepší není. Třeba na Starém Brně jsou ulice, které byly plné předtím, plné i dnes. Akorát si rezidenti musí projít administrativním kolečkem a zaplatit 200 korun ročně jako správní poplatek, aby mohli stát u svého domu. Vynásobte si to deseti-tisíci auty brňáků. A to ani nemluvím o tom, že lze stání zřídit pouze, pokud na adrese máte trvalý pobyt nebo jste vlastníkem nemovitosti (či tam máte sídlo). Takže když má někdo TP celý život na Lesné a nyní bydlí v nájmu na Křenove, má smůlu.

A jako brňák s oprávněním v jedné části Brna nemůžu stát zdarma při nákupech v centru (déle než poskytovaná hodina zdarma jednou za 24 hodin) na místech, kde to dříve šlo.

Proč o tom ale mluvím v souvislosti se soukromím? Kontrola oprávnění probíhá přes SPZ, kterou máte v systému registrovanou (nebo jste ji zadali do platebního automatu). Město Brno má několik (?) sledovacích aut, která od pondělí do pátku jezdí 24 hodin denně Brnem a na střeše mají několik kamer a senzorů, pomocí kterých analyzují SPZky. Díky systému ví, které auto v daný okamžik v dané ulici stát může (ať už jako rezident nebo jako návštěvník přes automat) a které ne. Potom vyhodnotí případné porušení parkování a dostanete pokutu.

Nad čím jsem ale doposud nepřemýšlel je fakt, že sledovací vůz projíždějící ulicemi vlastně ví, kde kdo je. Resp. lze pracovat se systémem pravděpodobnosti. Proto, že je auto nutně vázáno na provozovatele nebo vlastníka a musel při registraci doložit osobní doklady, ví vlastně město, jestli jsem s autem doma nebo ne. Jako vedlejší efekt má město data o tom, kde kdo (aspoň ti s parkovacím oprávněním) je v rámci sledované části Brna. A protože bez oprávnění prakticky parkovat před svým domem nemůžete, celkem jistě si ho většina rezidentů v placené části už zřídila.

Takže najednou je někde zaevidováno, že při kontrole v pondělí ráno bylo moje auto v ulici, kde mám trvalý pobyt, odpoledne ten samý den jej vidělo jiné auto na Bayerove ulici v centru a při noční kontrole opět doma.

A s tímto břemenem neustále ukládaných informací o poloze svého auta lidé ve městě řídí. To je chytrá mobilita!