Mrkev
20-06-2016
Moje cesta stravování byla během mého života dost divoká. Na střední se můj oběd skládal buď z korbáčků se dvěma rohlíky nebo nudlemi s tatarkou. Když jsem zrovna na testu neměl záporný počet bodů, zajeli jsme si do KFC přes obědovou pauzu nebo šli pro Pringles.
V první práci jsem objevil tajemství důležitosti pravidelné stravy. Měsíčně mi totiž přicházely stravenky, a tak jsme s týmem chodili denně do snad všech okolních restaurací. Po roce ve firmě jsem měl dost dobře okoukané, co kde umí a kde jak vaří. O variace nebylo třeba se strachovat, jelikož práce v centru nám umožňovala jít každý den v měsíci na jinou kuchyni.
Po pár týdnech jsem začal cítit rozdíl, jednak v celkové energii a pocitu, druhak při cvičení a práci s tělem. Ochutnával jsem jídla, která jsem předtím neznal nebo neuměl vyslovit. Díky stravenkám se k vlastnímu vaření si moc nedostalo. Vše jsem měl na dosah ruky a stravenky mi to skvěle pokryly.
Za poslední rok jsem si prošel fůrou změn. 50 dní jsem obětoval striktnímu veganství, sledoval dokumenty, četl články a diskutoval. Ač už jím nejsem, dozvěděl jsem se obrovské množství informací a nepřestávám se vzdělávat. Místo kázání o tom, abyste si všichni vařili doma a jak velký vliv má strava na všechny vrstvy vašeho já vám raději nabídnu pár tipů, které jsem si během své cesty osvojil já:
mrkev vždy s natí - ať už vaše obec nabízí nějakou formu prodeje zeleniny od lokálních farmářů nebo jste odkázáni na supermarkety, mrkev, která má ještě nať je vždy lepší volba. Ty bez ní jsou už nějak zpracované, většinou rozmrazené a už podle chuti člověk pozná, co leželo nedávno v hlíně a co v mrazáku.
aktivované ořechy - ano, na Internetu o tom vznikla kauza, přesto - ořechy namočené aspoň 6 hodin ve vodě tělu dodají víc enzymů, jsou celkově nutričně hodnotnější, navíc budou měkčí a chutnají čerstvě. Bonusem je pak fakt, že vás po nich nebude štípat jazyk. Sám je nechávám ve vodě přes noc, ráno je nechám uschnout a jím během dne.
konzervované luštěniny - strach z nich mít člověk vůbec nemusí. Jediná nevýhoda je zvýšený nadýmavý pocit vlivem naložení v plechovce spolu s dalšími látkami. Toho se lze lehce zbavit. Zkuste si vylít nálev z plechovky a naplnit ji čerstvou vodou. Ne moc lákavá pěna na povrchu je právě to, co chcete z fazolí dostat. Stačí párkrát celý obsah propláchnout v čisté vodě, nejlépe mimo plechovku, třeba v sítku.
rajčata do omáček - dlouho jsem měl ve zvyku kupovat plechovkové. Vyzkoušené mám za ta léta všech 9 značek dostupných ve velkých řetězcích. Po nějakém čase jsem však s hrůzou zjistil, že bez ohledu na značku, maximální obsah skutečných rajčat nepřesáhne nikdy 60%. Od té doby vždy koupím 3 velká rajčata, povařím, abych dostal slupku lehce dolů bez zbytečného plýtvání při okrajování a buď je pokrájím nebo rozmixuji. Při mixování si je člověk může dokořenit dle libosti jen tím, čím chce (oproti plechovce). Dokonce i s keříkovými rajčaty z Nizozemí v Kauflandu dostanu daleko výživnější zeleninu, když není jiná možnost koupě.