Moje kritika Applu

14.01.2022

Když jsem byl malej, skoro nikdo mac v Brně neměl. Byla to ta zajímavá odlišná mašina s designem z budoucnosti, kteoru jsem obdivoval a chodili jsme se na ně dívat do výloh. Přišlo mi super, že existuje firma, která dělá počítače úplně jinak a vypadá to navíc moc hezky a působí uceleně, spolehlivě a vyladěně. Když jsem chodil na gympl, dostal jsem jako dárek iPod shuffle a později jsem si od kamaráda koupil iPod touch. Prošel mi rukama i iPhone 5S a iPad mini a za peníze z prvního zaměstnání jsem si tehdy koupil nejzákladnější Macbook Air. Nic z toho už roky nemám a v tomto článku vám povím proč. Jsou to čistě důvody, které mi vadí, příjdou mi nefér vůči uživateli nebo společnosti jako celku.

Apple nechce, aby si lidi opravovali zařízení sami

Tohle nemá žádný jiný důvod než vydělat na opravách. Dvě dekády nazpět si kdo chtěl opravil ledacos. Stačilo koupit někde novou součástku a vyměnit, v horším případě přepájet a jako krajní řešení zajít do servisu. Dnes ale Apple ve svých telefonech například zespod krytu používá dva šroubky na otevření zadní části, jednal mají svůj vlastní typ hvězdicového šroubku, aby náhodou neměl člověk doma na to správnej šroubovák a druhak je každej šroubek jinak dlouhej! A když si nedám pozor, při zadělávání zpět mohu delší šroub dát do špatné díry a tlakem si prorvu součástky pod ním. Tohle je schválně a nemá to žádný konstrukční důvod.

Apple ani nechce, aby lidi chodili do servisu nepověřenými jimi

Velké diskutované téma, i v profesionálním servisu vám nemůžou vyměnit například display. A to dokonce i když vezmete fungl novej iphone a vezmou z něj ten display a dají ho do jiného. To proto, že Apple má na každé součástce telefonu unikátní identifikátor a když se mění součástka za novou, musí se to udělat tzv. kalibračním zařízením, což je krabice, která kromě kalibrace komunikuje s privátním Apple serverem, který povolí danou součástku v telefonu k výměně. Teprve po tomto povolení bude součástka fungovat. Ve všech jiných případech telefon po spuštění zahlásí, že v telefonu se nachází neoficiální komponenta. Apple tyhle kalibrátory výhradně pouze zapůjčuje a to jen některým servisům. Tzn. že pouze Apple má kontrolu a možnost pověření výměny a oprav.

Apple se prezentuje jako ekologicky progresivní firma, ale....

Ale veškeré opravy musí jít přes Apple store nebo certifikovaný servis s licencí od nich, a když se stane, že se rozhodnou telefon neopravovat (mají tabulky na to, kolik jaká oprava stojí času a co už pro ně není lukrativní), řeknou vás _Sorry, kupte si nový (telefon, tablet, notebook) nebo vám přímo dají rovnou nový. Tahle zvrácenost spolu s PR programem, kdy Apple chce, aby si uživatelé kupovali vždy nový stroj co rok (co Keynote) nebo manufaktura v Číně daleko přesahuje jejich zprávy o obnovitelných zdrojích, o nepřibalování nabíječky do krabičky (na čemž vydějí pouze oni protože ty zařízení bez nich neslevnili).

Sideloading aneb nemožnost používání aplikací které nejsou v applem-schváleném App Store

Aktivně o tom Apple mluví co rok na přednáškách (naposledy letos na WebSummit 2021) pod záminkou bezpečnosti. Prostě říkají, že povolením instalovat a používat aplikace mimo jejich obchod App Store se můžou útočníci dostat do telefonu, že je to nebezpečné atd. Přitom Google tohle s Androidem umožňuje a to tak, že je potřeba si tuhle možnost zapnout v nastavení a zobrazí upozornění o bezpečnosti. Tzn. to, co Apple běžně umožňuje na macu a macbooku - tzn. stáhnu si program z internetu a sám si zvážím, jestli důvěřuji zdroji stažení, schválně omezuje u telefonu, čistě z finančních důvodů, protože když lidé mohou instalovat aplikace pouze z App Storu, může Apple diktovat libovolné podmínky publikování. Aktuálně musí každý, kdo chce zveřejnit svou aplikaci vlastnit aspoň Apple Developer účet, který stojí 99 dolarů ročně.

Prohledáváme vaše fotky za účelem bezpečnosti

Letos diskutované kontroverzní téma - apple zavedl novou funkci do iOS a to prohledávání fotek za účelem boje proti týrání a zneužívání dětí. Prostě z každé fotky ve vaší galerii vygenerují unikátní krátký kód, který porovnají se svou databází nelegálního obsahu a fotografií, ktereou dali dohromady s policií a dalšími institucemi, aby odhalili, kteří uživatelé iOS vykonávají nějakou kriminální aktivitu. Tohle mě příjde jako obrovský zásah do soukromí obalený do důvodu ochrany dětí, protože na to přeci nikdo nemůže nic říct.

Nesvobodný software & uzamčený hardware

Moje téma, které zas tak širokou veřejnost nezajímá, ale Apple software je proprietární kód, což znamená, že žádná část operačního systému není veřejná, editovatelná a sdílitelná. Je to prostě systém a v něm programy, které fungují jako černá skřínka a jednak si je nemohu opravit pro své potřeby nebo potřeby mé komunity, ale ani si nemohu v kódu prohlédnout, jak fungují, tzn. třeba podívat se, co se děje s mými daty, které do programů vkládám, kam se jaký program připojuje atd. Podobný přistup zastávají i u fyzických produktů, stejně jako jiné velké firmy dnes není možné téměř nic v jejich strojích vyměnit, podívat se pod kapotu, studovat a vylepšovat. Věci, které dřív bylo běžné si sám vyměnit (koupit rychlejší paměť, větší disk, novou baterku) jsou dnes v Apple výrobcích navařené na základovou desku a pevně zadělané bez možnosti uživatelských změn. Jsme tedy napospas konfigurace, kterou si vybereme. A pokud mi to třeba po 2 letech nevyhovuje, Apple nám říká, ať si koupím nový model. Přestože ten stroj by zvádl mít jen lepší tu či onu součástku.