Jak fungují mapy dopravního provozu

30.08.2021

Dnes je možné různým způsobem zjistit stav na silnici. Dřív se lidé spoléhali na Rádio, kam volali jiní řidiči a nahlašovali nehody. V dnešní době se ale čím dál víc lidí spoléhá na mobilní aplikace. Ať už se podíváte do Google Map nebo používáte známý Waze, máte aktuální přehled o dopravních uzavírkách, nehodách ale i běžných zácpách a průjezdnosti silnic.

Nehody, uzavírky a zkrátka všechny změny na silnichích, které jsou pod správou nějaké instituce (policie u nehod, správa silnic v případě oprav atd.) spadají pod jejich správu a informace o nich veřejně sdílí. Tyto informace pak přebírá Google a další do svých map, aby byly vždy aktuální. Ale hustota provozu, zácpy a jiné přirozené jevy na silnici se do map dostávají jinak.

Dlouhou dobu nikdo nevěděl, kde se tato data v Google mapách berou, pravda ale je taková, že Google koupil před několika lety Waze a informace od uživatelů (jejich polohu a rychlost pohybu, podle které vypočítá kolonu) přebíral odsud. Později k tomu přidal data z telefonů s Androidem, které mají povolené lokační služby a taky data z telefonů s používanými Google Mapami.

To znamená, že pokud máte telefon nastavený tak jak je a využíváte běžné služby GPS a map, přispíváte do informací provozu. Což je v podstatě dobrá věc pro komunitu řidičů, kdyby jen službu neprovozoval Google a tyto údaje nepřidával ke všem ostatním o svých uživatelích pro profilaci reklam a kumulaci dat.

Je možné ovšem využít těchto aktuálních a praktických informací, aniž bychom sami s Google sdíleli svou polohu: Můžeme si otevřít mapy s vyplou GPS (a wifi), můžeme si také místo aplikace Maps otevřít v prohlížeči maps.google.com a podívat se na dopravu tam, jelikož v prohlížeči Google taky polohu nesleduje, pokud to explicitně nepovolíte no anebo se na mapy od googlu podívat ještě doma před odjezdem na počítači, jakkoliv anonymně je vám pohodlné :) Získáte tak info, kudy jet a neztrácet čas, bez nutnosti sami o sobě sdílet, kudy, kam a jak dlouhou jedete.