Plaťte v hotovosti!

13.07.2021

Další fajn příklad technologie, která na první pohled přináší posun kupředu v oblasti pohodlí, vykoupenou třemi skoky vzad na straně soukromí.

Pokud v obchodě platíte v hotovosti, nezůstává po vás nic než mizivá vzpomínka prodavače. Hotovost ze své podstaty funguje anonymně. Je všude příjmaná (i když za covidu se někde na bankovky pokladní tváří, jako bych jim na pult položil zbraň) a není závislá na elektrickém proudu. Mimo to ani já ani provozovatel neplatíme zprostřetkovateli za každou platbu, takže je i morálnější platit v hotovosti.

Co se ale soukromí a svobod týče, platba kartou (nebo telefonem, je to to stejné) zanechává za sebou celou řadu osobních informací. Jednak pro provozovatele, který si může zpětně spojit vaše nákupy s unikátím číslem karty a mít tak historii a tvořit predikci útrat a druhak pro poskytovatele karet (nebo jakoukoliv instituci, která se jich na údaje zeptá - třeba soud nebo vláda), kteří ví, kde, kolik a jak pravidelně utrácíte.

A čím dýl člověk klientem nějaké banky je, tím zřetelnější osobní profil o něm banka dokáže vytvořit. A nejen banka. Data o nákupech má ona, obchodník i VISA/MC a nevíme, na jak dlouho a zda jsou v bezpečí. Problémem může být už jen to, že někde v digitální podobě jsou.

To plno lidí také přehlíží, ale samotný digitální sběr dat už nese svá rizika, protože leckdy co je jednou uloženo (a pro data v Internetu to platí dvojnásob), to je téměř vždy nesmazatelné. Může vám připadat nedůležité, že o vás ta či ona firma/instituce nyní ví nějaké informace. Ale za pár let, během kterých se stále sbírají a kdy už technologie bude natolik dál, že bude snadné spojit data o vás s jinými daty jiné firmy, můžeme žít zcela průhledný život, aniž bychom někomu něco vyloženě přímo řekli.

Nejlépe tyhle věci fungují na příkladech: 1 Banka) Klient naší banky XYZ vstal a natankoval své auto na benzince u domu (Víme, že má auto, protože má u nás na něj půjčku a víme, že tankoval u OMV a víme jeho adresu ze smlouvy) a za půl hodiny už byl na koupališti (Platba s časovým odstupem kartou na bazénu). Ve 13h jel zřejmě na oběd do nějakého komplexu a koupit si nějaké nové oblečení (13:00 v McDonalds platba malé částky a 13:20 platba v Adidas prodejně na stejné adrese). Do města jezdí vždy v pondělí a to jen na nutnou chvíli (protože má v systému městského parkování uloženou platební kartu a vždy hradí v pondělí v zóně A sumu za 2 hodiny).

2 Platby kartou + data z aplikace a věrnostního programu) V naší drogerii ABC paní N. nakupuje každý týden, kromě Vánoc a svátků. Dojíždí k nám z vesnice za městem (protože naše aplikace ABC používá vyhledávání polohy pro zobrazení nejbližší prodejny). Před rokem se jí narodilo dítě (z historie nákupů vidíme nově pravidelně pleny, ubrousky a dětské krémy) a nejčastěji u nás nakupuje kosmetiku. Nejvíce se ale zajímá o potřeby pro úklid (z wifi antén na prodejně spojených s jejím mobilem díky naší nainstalované aplikaci víme, že se na prodejně zdržuje nejdéle vždy v této uličce.). Pravděpodobně mění životní styl (za posledních pár měsíců obměnila ve svch nákupech několik produktů za ekologické varianty) a proto jí zkusíme poslat do telefonu lépe cílenou reklamu na zdravé vločky s kakaem, ve středu ráno (víme, že sladké si u nás nakupuje vždy ve čtvrtek a že ve středu před tím sleduje naše slevy a nabídky v aplikaci).