Nezorganizovaná mysl

15.12.2022

Vždycky jsem si myslel, že toho hodně zvládnu. Často si nakládám víc, než by bylo zdravé a z nějakého divného důvodu jsem na to pyšný. A to všechno mi zamlžuje mysl tak, že jsem značně ve stresu, který není na první pohled vidět. Všimnu si ho, až když je pozdně nebo mě na něj někdo jiný upozorní. A tak, ruku v ruce s minimalismem, který mě před lety jako živnotní styl tak nadchl, jsem se rozhodl se lépe zorganizovat. To má samozřejmě mnoho rovin, ale začít se někde musí a přišlo mi fajn to sdílet tady, jako proces.

Plánovač událostí

Roky jsem žongloval s tím, jak si plánovat aktivity a události na jednotlivé dny. Začal jsem s Google a Apple kalendáři, pak jsem používal Trello a jiné kanbany, potom textové soubory ala květen.txt, papírový diář, chvíli jsem vydržel u vlastního bullet journal (ztroskotalo to na mém OCD, když něco nebylo přesně a nešlo to na papíře změnit).

Vím, že na vše, co je potřeba zorganizovat musím mít co nejjednodušší postup a co nejméně pomůcek, aby fungoval. Jinak změna nenastane. Momentálně mi nejvíc vyhovuje digitální týdenní plánovač (třeba Tweek, weekrise nebo i už poměrně robustní todoist). Nástroj, kde vidím jen a pouze jeden týden a v něm škrkatelné úkoly v jednotlivých dnech + kolonky pro projekty bez časového ohraničení. Toto mi vyhovuje, protože vidím hned, co je třeba udělat teď a brzy v budoucnu, a nic jiného. Podle nástroje pak úkoly můžou mít podúkoly, odkazy apod. Rozhodl jsem se pro digitální řešení proto, abych ho měl na všch 3 zařízeních, které aktivně používám a nemusel řešit synchronizaci na vlastní pěst.

Měl jsem tendenci několikrát udělat si vlastní podobný nástroj, ale konečně jsem dozrál do pochopení, že některé nápady jsou prostě z rubriky nice-to-have a těm se nutně věnovat nemusím. Zvlášť, když nevím co dřív.

Archív poznámek

Něco jako vlastní encyklopedie. Bez toho jsem prostě poloviční. Používá se zkratka PKM (Personal Knowledge Management) a jde jednoduše o soubor neustále se rozvíjejících poznámek k libovolnému tématu, kde klíčovou roli hraje provázanost (zpětné odkazy na jiné poznámky, jako když čtete wikipedii a proklikáváte se odkazy uvnitř). Opět jsem zkoušel několik variant od offline papírového zettelkasten systému přes složku v počítači s textovými soubory, přes webové cloudové služby jako je notion a roam až k self-hosted řešením jako tiddlywiki a joplin.

Aktuálně používám obsidian, ale klíčové je, že je to jen pěkné kukátko k mým poznámkám, které jsou uloženy v mém počítači a u nikoho jiného na serveru. Obsidian umí pracovat s markdown soubory a pěkně je propojovat, ukazovat zmínky v jiných textech a visualizovat mapu poznámek. Někdy si je edituju přímo ve VSCodium (svobodná verze editoru VS Code) a hlavní trik je, že používám syncthing pro sdílení mojí celé poznámkové složky napříč zařízeními. Ten funguje tak, že udělá šifrovaný virtuální tunel a pokud jsou aspoň 2 zařízení zároveň online (běžný stav, když jsem doma nebo v kanceláři), synchronizuje data navzájem. Důležité je to, že k tomu nepoužívá žádný server nějaké společnosti, ale data se přenášejí peer-to-peer (přímo mezi sebou bez prostředníka).

Prostě bloček

Nosím s sebou malý A6 blok s obyčejnou tužkou. Když mi někdo něco zajímavého řekne nebo mi trkne do nosu téma, co si chci později vyhledat a dozvědět se o něm, napíšu si ho sem. Je to trhací blog, takže se nemusím zasekat haldou textu, prostě s ním funguju tak, že co si zpracuju, vytrhnu a vyhodím. Navíc je bloček super věc, když s dětma čekáme někde uvnitř a začnou se nudit :)

Firefox sync

Protože používám nakonfigurovaný firefox, začal jsem využívat jeho šifrovanou vestavěnou synchronizaci. Mám v něm nejen záložky, ale i různé vyhledávací zkratky, které mě pomáhají plynule proplout digitálním smogem a věnovat se tomu, na co se chci soustředit. Navíc mám záložky z notebooku v telefonu k dispozici a vyhledávání historie napříč zařízeními je hodně praktická věc.

RSS čtečka

Co můžu, odebírám ve čtečce přes RSS nebo Atom feed. Čím více blogů, novin a webů mám ve čtečce, tím snáz se neztratím v prohlížeči déle, než chci. Prostě si otevřu program, přečtu si novinky, co mě zajímá si uložím a jdu pryč. Navíc RSS čtečka netahá mou pozornost k reklamám, ani mi neukazuje obsah z algoritmem vybrané kolekce, vše je jen časově seřazené. A přestože bohužel osobní blogy celkem vymřely, existují služby, které udělají feed z leckteré stránky, která jej neumožňuje. TIP: dokonce youtube kanály lze odbírat ve čtečce. Najděte si to sami, já k tomu používám Invidious instance :)

3. článek z výzvy #100DaysToOffload