Co nevíte o kávě

14.12.2022

Dneska si povíme pár zajímavostí o kávě, která mě tak zajímá.
Přemýšlel jsem nad tím, co asi lidé neví nebo nad tím neměli potřebu přemýšlet.

Káva je semeno z červené třešně

To, čemu říkáme zrno, je semínko z červené bobulovité třešně z keře kávovníku. Ta ve zralém stavu ukrývá sladkou dužinu (ze které se dělá nápoj Cascara a také obsahuje trochu kofeinu), uvnitř které jsou zpravidla dvě zelená semínka (v 10% případů i jen jedno).

Ta se různými (3 hlavní) metodami oddělují od dužiny, suší a čistí. Ze zelených zrn se stávají tmavá díky pražení.

Rozdíl mezi světlým a tmavým pražením je znát

Silné pražení, při kterém se semena stávají téměř černá, je vhodné pro všechny přípravy kávy, kdy se nápoj extrahuje za pomocí tlaku. Takže třeba v espressovači nebo v mokka konvičce. Tlakové přípravy pojmou všeljak praženou kávu. Naopak světle, tzn. šetrněji pražená káva je vhodná na filtrované přípravy, kde se zpravidla používá jen gravitace. French press, aeropress, V60 a tak dále. Filtrovat černá zrna by se vám chuťově nevyplatilo. Takové přepražení nerozvine tolik chuti a vůně, pro kterou kávu filtrujeme. Běžně dostupná káva v regálech supermarketů je téměř vždy do espressovače.
Pokud člověk chce zkusit dobrou kávu bez přístrojů, nejlepší je koupit si kávu v kavárně nebo pražírně a říct jim, jakým způsobem si ji budete připravovat.

do Mokka konvičky patří horká voda

Spousta lidí vaří kávu v Mokce tak, že si do nádoby nalije vodu, nasype kafe, utáhne a dá na plamen. Jakmile se vrchní část zaplní, bez ohledu na zvuk, vypínají a pijí. Jenže tímto způsobem pomletá káva dostává daleko víc zabrat a výsledkem je přepálená chuť s úzkým spektrem chuti. Proto dáváme dospod vodu právě uvařenou, aby se kávou prohnala pára jen potřebná k extrakci a ne ta vznikající při ohřevu vody ze studena. Tímto způsobem nám nebude konvička ani hlasitě bublat. Necháme si otevřené víčko a s prvním zvukem zaklopíme pro případné prskající kapky a odstavujeme. Ideální je ochladit pak spodní část, aby se zastavil proces odpařování. Italové to dělali namraženou utěrkou. Nejlepším tipem pro skvělou chuť a jakýmsi odemčení potenciálu kávy je co nejmenší sálající teplo. Od té doby, co máme kamna, si připravím konvičku a položím ji na ně. Káva my vystoupá šachtou a zkondenzuje tak pomalu, že je proces přpravy úplně potichu a nic nezaprská. Trvá mi to asi 5 minut a nemusím se bát o přepálenou chuť.

2. článek z výzvy #100DaysToOffload