Vánočka (Staročeská calta)

Ingredience

Postup

  1. V malé misce v troše mléka, mouky, cukru a 25g droždí neháme na teplém místě vzejít kvásek.
  2. Ve velké míse třeme máslo, cukr, citrónovou kůru, špetku soli, 3 žloutky a lžičku vanilkového extraktu do celistvé husté hmoty (asi 10 minut).
  3. V druhé velké míse smícháme mouky a do důlku v nich vlijeme vzešlý kvásek, zbytek mléka a máslovou hmotu. Pořádně propracujeme rukama a dle libosti zapracujeme rozinky, kandované ovoce nebo mandle, přímo do těsta. Mísu přikryjeme fólií a na teplém místě necháme zdvojnásobit (zhruba hodinu kynout).
  4. Z těsta pak rozválíme velký válec a rozkrájíme si jej na 8 dílků. Nejprve ze 4 z nich uděláme dlouhé hady stejně velké jako delší strana pečícího plechu. Ty spleteme do copu a položíme na plech vystalný pečícím papírem. Z dalších 3 uděláme stejný cop a ten položíme na 1. patro - konce ztlačíme a zasuneme pod špičky spodního copu. Nakonec poslední dílek rozdělíme na 2 menší a cop propletený z nich dáme úplně nahoru jako nejvyšší patro. Jeho konce opět zmáčkneme a zasuneme pod celou vánočku v jejich špičkách.
  5. Plech s vánočkou necháme ještě 15 minut kynout a rozpálíme si troubu na 200 stupňů. Poté vánočku potřeme vejcem po celém povrchu a vyskládáme ji přepůlenými blaširovanými mandlemi.
  6. Pečeme 10 minut, poté stáhneme teplotu na 170 a pečeme hodinu. V polovině plech otočíme pro rovnoměrné pečení.

Tipy